Warning: unlink(/home/database/goodreads.com/10248908.db): No such file or directory in /home/www/html/wp-includes/class-bots-singgle.php on line 308
✬ Ben Deli Miyim? Books ✮ Author Hüseyin Rahmi Gürpınar – Webcamtopladies.info

Ben Deli Miyim?

Ben Deli Miyim?Ben Deli Miyim Edebiyat, Sanat, E Itim, TeknolojiBen Deli Miyim BlogEdebiyat Edebiyat Retmenli I ABT Trk Dili Ve Edebiyat Trk EdebiyatMay SCumhuriyet Dnemine Kadar Trk Yks Cumhuriyete Kadar Trk Yks Geleneksel Anlat Miras Na Ba L Trk Hikyecili I Hazret I Ali Cenkleri, Kan Kalesi Cenkleri, Battalname, Gl Blbl, Emrah Ile Selvihan, Kerem Ile Asl , Leyla IleZiynet Sali Deli Miyim Ben Mahzuni Ye Sayg Deli Miyim Ben Ellerin Bahesinde Glden Banane Can M Bir Gn Iin A Lars N Elden Sanane Can M Ben Bu Yoldan Dnersem Lanet Dnene Can M Hey Can M Deli Miyim Ben Mahzuni Ak DiyerekPDF Ar Ivleri Ben Deli Miyim Ben Deli Miyim Edebiyat, Sanat, E Itim, Teknoloji Zerine Yaz Lar Giri Yap Kay T Ol Online Test Z ABT Edebiyat Videolar Osmanl Ca ATA Af Sa L Ve Gvenli I Af Anadolu Kamu Ynetimi Kategori PDFE Ktphane PDFMay S NisanPazar Yeni Sabah Gazetesi PDF Indir Bu Yaz Y De Erlendir Bu Yaz Y De ErlendirNisanAhmet Sence Ben Deli Miyim Bi Ey Yok YouTube Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey Yok Bi Ey YokMetin Ar Ivleri Ben Deli Miyim Ben Deli Miyim Edebiyat, Sanat, E Itim, Teknoloji Zerine Yaz Lar Giri Yap Kay T Ol Online Test Z ABT Edebiyat Videolar Osmanl Ca ATA Af Sa L Ve Gvenli I Af Anadolu Kamu Ynetimi Kategori MetinMetin Osmanl CaMay SDUYURU Bu Yaz Y De Erlendir Bu Yaz Y De ErlendirSevgili Osmanl Ca Okumay Seven Arkada Lar, Uzun BirBen Deli Miyim Sonras Cumhuriyet Dnemine Kadar Trk Roman Ben Deli Miyim Ilk Ortaya Kt Cumhuriyet Dnemine Kadar Trk Roman Bu Yaz Y De Erlendir Tanzimat Ferman , Nizam Cedid Ad Yla Bilinen Ve Kendinden Yakla Ky L Nce Ba Lam Olan Bat L La Ma Projesinin Resmi Devlet Gr Ne Dn Trld N Ilan Eden Bir Beyannamedir Evdeki Saat Deli Miyim YouTube Ben Deli Miyim A Lanacak Onca Ey Var Neden Gleyim Ben Yezid Miyim Yan Ma Gelmen Iin Kafan Keseyim Ok Uzaklara Gidebilmek Iin Ocuka Hevesliyim Nk Mum Yanar GiderEbru Gnde Deli Divane Official AudioBen Sanki Ben De Ilim Gzm Bir Ey Grmez Oldu Delirdim A K Na Ld Rd M Akl M Fikrim Hep Sen Oldun Yoksa Ben Deli Miyim Deli Mi Divane Miyim Bir Haber Uursan Yeter Yine Sanaben Deli Miyim Blogger Ama Ben Lyorum Nefes Al Yorum Nemsiyorum Ve Gitmek Istiyorum Anlad M Ki Hasret Yeni Bir A Ka Kadar Sryor Sevdiklerim Ve Beni Sevenler Ba Lay N Su Ak Yor Ve Ben Gidiyorum Bir Nehir Ki Mrm Ta R Bin Y Ll K Kavgas N Yurtsuz A Klar M N Bir Nehir Ki Mrm Yre Im Ba Ceg D Ft DetStyle Deli Miyim Lyrics YouTube LyricsVideo Edit Brahim Eren Sar Y Ld Z Sanat Ark Ceg D Ft DetStyle Deli Miyim Volkan Ayvazo Lu Delzyon Ceg D Deli Miyim Lyrics Video

H seyin Rahmi G rp nar was a Turkish writer and politician.G rp nar was the son of a family close to the Ottoman court, born in Istanbul Having lost his mother at an early age, he was sent to Crete where his father was an Ottoman civil servant, however he was soon sent back to Istanbul, where he was brought up by his aunts and grandmothers in Istanbul.G rp nar started writing fiction at an early

✬ Ben Deli Miyim? Books ✮ Author Hüseyin Rahmi Gürpınar – Webcamtopladies.info
 • Paperback
 • 332 pages
 • Ben Deli Miyim?
 • Hüseyin Rahmi Gürpınar
 • Turkish
 • 03 January 2017

10 thoughts on “Ben Deli Miyim?

 1. says:

  Hüseyin Rahmi Gürpınar pîrimin külliyatı çok, çok geniş. Henüz tamamını okumaktan epey uzağım. Fakat Gürpınar'ın düşgücünün, yaratıcılığının kemâline erdiği kitaplardan biri desem çok mu erken bir yargıya varmış olurum?

  Cumhuriyet'in ilk yıllarında -belki de daha yıl bile olmamış- İstanbul'un yeraltı dünyasına, İstanbulluların aşk maceralarına tanıklık edeceksiniz bu kitapta. Ruhsal sıkıntılar, buhranlar, türlü türlü edepsizlikler, dile gelmez ahlâksızlıklar, duyanın yüzünü kızartacak kepazelikler, fuhuş, aldatma, iftiralar, yalan, içki, uyuşturucu, her türlü düzenbazlık ve hileler, kulamparalık, swing'ler, orgy'ler, cinnetler, cinayetler ve daha neler neler.

  Ruhuna rahmet ey üstat. Nasıl bir dönemde yaşadın, kimlerden neler duydun da böyle bir dünya kurdun kafanda? Ta o zamanlarda ahlaksızlık suçlamalarıyla bu kitabının mahkemelere düşmesine şaşmamalı. Bugün bile "diziler ahlâkımızı boziyiii" serzenişlerini duyuyoruz. Bu kitap hâlâ günümüz engizisyonunun lincine uğramadıysa, bilin ki pek tanınmadığındandır. Velhasıl, kendi dilinizin edebiyatını bilin, tanıyın, okuyun, öğrenin.

  Koç Üniversitesi yayınlarının ikili basımını özellikle öneriyorum. Önce sadeleştirilmiş metin, ardından özgün metin olmak üzere iki kitap bir arada basmışlar. Biraz hacimli ve ağırca bir kitap olmuş ama kesinlikle yararlı. Dili aslında hiç mi hiç ağır değil. Eski sözcük dağarcığınıza güvenmiyorsanız bile, özgün dilinden okumayı deneyin derim.

 2. says:

  Kimler deli, kimler akıllı, ahlak ne demek, ahlak kavramının üzerine çıkabilir miyiz, bu dünyanın ağırlığından kendimizi nasıl kurtaracağız, gördüklerimiz, hissettiklerimiz bir yanılsama mı, bir çıkış yolu var mı doğuyla batının arasında kalmış ama ikisi de olamamış bizler için?

  Bu kitap bunlara tabi ki cevaplar vermiyor ama kahramanımızın bunlar içinde kıvrandığını düşünüyorum. Harika bir kitap.

 3. says:

  Etkileyici bir eser. Delilik, akıllılık ve ahlak üzerine kısır sorular ve o soruların üstünde giden bir hikaye. Karakterler neredeyse sürekli konudan saparak herhangi bir konuda monoloğa başlıyorlar. İşte bu anlarda yazarın kendi fikirlerini okuduğumu hissettim.

 4. says:

  bence dili güncellenmeli maalesef okunamıyor

 5. says:

  20. Yüzyıl başlarinda bu kadar akıcı ve hayal gücünüzü harekete geçiren bir dil kullanmak inanılır gibi değil. Okurken heyecanın kesilmeden devam ettiği bir eser.

 6. says:

  Hüseyin Rahmi nüktedan tarzıyla hep sevdiğim yazarlar arasındadır. "Ben deli miyim" yazarın tarzına aşina olanlar için tipik bir Hüseyin Rahmi romanı.
  Maalesef ben bu kitabı pek sevemedim. Delilik ve ahlak kavramlarını felsefiyi bir derinlikle tartışmaya uğraşıyor yazar ama hikaye zaten akli melekeleri yerinde olmayan iki karakter üzerine kurulu olduğundan amacına ulaşamıyor. Fakat yer yer ahlak, adalet ile alakalı enfes tespitlere denk geliyorsunuz.
  Ana karakterler hiç sempatik değiller haliyle pek bağ kuramıyorsunuz kendileriyle. İlahi adalet yerini buluyor kitabın sonunda neyseki.
  Kitaba dair asıl önemli nokta bugün dahi tabu kabul edilen mevzuların Hüseyin Rahmi tarafından cüretkarca ele alınabilmiş olması. Yazarın başı hakkında halkı ahlaksızlığa sevketmek minvalinde davalarla epey bir ağrımış. Yani sansürden nasibi alanlardan Hüseyin Rahmi de.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *